Integral Life System - konflikty wewnętrzne - szkolenie
Integral Life System - konflikty wewnętrzne - szkolenie
autorem artykułu jest Artelis
Artykuł wprowadzający w temat warsztatu. Autor Michał Jankowiak.
O konfliktach wewnętrznych słyszał chyba każdy z nas. Okazuje się, że przeżywa je lwia część naszego społeczeństwa, rzadko kto jednak zastanawia się, na czym te konflikty polegają, jakimi prawami się rządzą i nad tym, jak je rozwiązywać.
Przede wszystkim, by zaistniaÅ‚ jakikolwiek konflikt, muszÄ… istnieć dwie jego strony. W NLP nazywamy je subtożsamoÅ›ciami lub proÅ›ciej – częściami nas. Mówimy wtedy, że jedna część danej osoby chce jednego, a druga czego innego. Z jednej strony chcemy wstać, z drugiej pospać jeszcze pięć minut. Chcemy wykonać jakieÅ› zadanie, wypeÅ‚nić obowiÄ…zki, ale przecież możemy to zrobić później, a teraz odpocząć lub zrobić coÅ› przyjemnego…
Nie znaczy to wcale, że mamy w głowach kilka oddzielnych istot. Po prostu motywy naszego działania w niektórych sytuacjach prowadzą nas do kilku, wykluczających się wzajemnie, rozwiązań.
Co decyduje o tym, które rozwiązanie wybierzemy?
Oczywiście emocje, które są motorem działania naszej podświadomości. To między innymi dlatego niektórzy potrafią doskonale planować swoją przyszłość, są w stanie dokładnie ją zobaczyć i odczuć, ale nie są w stanie wprowadzić jej w życie.
Właśnie dlatego, że na pewnym etapie ich działania pojawia się konflikt.
Co możesz zrobić w sytuacji, gdy wyznaczasz cel, a wewnÄ™trznie czujesz, że „coÅ› jest nie tak” i, że jakaÅ› część Ciebie wcale nie chce jego speÅ‚nienia?
Przyjrzyjmy się klasycznemu wzorcowi przekładania na później:
1. - Muszę to teraz zrobić.
2. - Hmm… a może zrobiÄ™ to jutro… a dzisiaj zajmÄ™ siÄ™ czymÅ› innym…
3. - Taaaaaaakkkk, przecież nic się nie stanie jak to zrobię jutro.
4. - Ufff, uwolniÅ‚em siÄ™ od problemu…
SÄ… to oczywiÅ›cie dialogi wewnÄ™trzne. Tej prostej strategii używajÄ… miliony ludzi – jeÅ›li wiÄ™c jest Ci znajoma – spokojnie, nie jesteÅ› sam. :)
Zanalizujmy teraz sprawÄ™ dokÅ‚adnie. Jest ona przegrana już praktycznie od punktu 1, gdzie użyte jest sÅ‚owo „muszÄ™”. Zastanów siÄ™ – jakie generuje ono emocje w Twoim ciele? Lubisz musieć? SÅ‚owo to presuponuje przymus, tzn. narzucenie nam czegoÅ› i zabranie możliwoÅ›ci samo decydowania, czy zmiany kierunku naszego dziaÅ‚ania.
Punkt 2 to wÅ‚aÅ›nie dziaÅ‚anie części nas, której nie podoba siÄ™ nasz cel. Ten dialog zazwyczaj wymawiamy okreÅ›lonym, bagatelizujÄ…co-deprymujÄ…cym, tonem gÅ‚osu. Reakcja naszego wnÄ™trza jest natychmiastowa – od razu wiÄ™c, w pkt. 3, przyznajemy sobie sami racjÄ™.
Kulminacyjny moment to punkt 4, gdzie możemy wreszcie poczuć ulgÄ™…
Jak więc zatrzymać tę strategię, która najczęściej zamienia się w niekończący się łańcuch?
Przede wszystkim, jeśli je masz, pozbądź się przekonania, że część Ciebie, która odpowiada za odkładanie na później, jest Twoim wrogiem. Wielu ludzi wyciąga taki wniosek, gdyż myślą, że celem tej części jest przeszkadzanie im. A najczęściej jest właśnie odwrotnie.
Zadaj sobie teraz pytanie – co chcÄ™ osiÄ…gnąć i co osiÄ…gam przez to, że przekÅ‚adam rzeczy na później?
Jeśli pierwsza odpowiedź, którą usłyszysz w głowie będzie w stylu:
„Nic nie osiÄ…gam! NienawidzÄ™ tego! To jest zÅ‚e i nic mi nie daje!”, zastanów siÄ™ głębiej. To, że nie akceptujesz pozytywnych intencji przekÅ‚adania nie znaczy, że ich nie ma.
Co więc zyskujesz przekładając obowiązki na później? Ulgę i chwilowy spokój? Przekonanie, że to Ty decydujesz co jest do zrobienia? Oddalenie ewentualnego stresu czy oceny wykonanej przez Ciebie pracy? Relaks zamiast wysiłku?
Nasza podÅ›wiadomość nie ma negatywnych celów, jak np. „Nie chcÄ™ tego robić”. Tworzy cele pozytywne, np. „ChcÄ™ wykonać to, zamiast tamtego”. I zawsze kieruje siÄ™ najsilniejszÄ… pozytywnÄ… i negatywnÄ… emocjÄ…. Tzn. dąży do szczęścia i bezpieczeÅ„stwa, a ucieka od zagrożenia i stresu.
Zamiast walczyć wiÄ™c ze sobÄ… (jest to z resztÄ… nierówna walka), sprawdź, co jest, tak naprawdÄ™, celem danej części. JeÅ›li jest to unikniÄ™cie przykrych, negatywnych emocji – problem jest nie w tym, że masz coÅ› wykonać, ale w tym, jak to zadanie interpretujesz.
Zapytaj siÄ™ sam lub sama siebie – z jakimi emocjami kojarzy Ci siÄ™ dane zadanie? Czy jesteÅ› pewny, że siÄ™ uda? Czy jesteÅ› pewny, że jeÅ›li siÄ™ nie uda, pogodzisz siÄ™ z tym i przyjmiesz to pozytywnie?
Odpowiedzi, które otrzymasz, to drogowskazy do zmiany. Idź za nimi, aż dojdziesz do konkretów. Zadawaj pytania typu: „Co dokÅ‚adnie w wykonywaniu tego, wywoÅ‚uje u mnie stres?”. „Czego dokÅ‚adnie siÄ™ bojÄ™?”.
Na koÅ„cu, gdy bÄ™dziesz mieć już swojÄ… listÄ™, potraktuj każdy punkt, jako etap na drodze do realizacji Twojego celu. Spytaj siÄ™ siebie co możesz zrobić, aby „zabezpieczyć” każdy z tych etapów. JeÅ›li np. otrzymaÅ‚eÅ› lub otrzymaÅ‚aÅ› odpowiedź: „BojÄ™ siÄ™ tego, jak inni oceniÄ… mojÄ… pracÄ™.”, spytaj siÄ™: „Jak mogÄ™ zapewnić sobie najwyższy możliwy poziom spokoju w zwiÄ…zku z mojÄ… pracÄ…?”. Odpowiedzi, jak np.: „PrzyÅ‚ożyć siÄ™ do niej, spytać innych o opinie, sprawdzić dokÅ‚adnie skoÅ„czonÄ… pracÄ™.” od razu zacznij wcielać w życie. JeÅ›li zrealizujesz je wszystkie, część, która odciÄ…gaÅ‚a CiÄ™ od danej czynnoÅ›ci po prostu zniknie (połączy siÄ™ z TobÄ…), ponieważ nie bÄ™dzie miaÅ‚a motywów – powodów istnienia.
A Ty zaczniesz w końcu realizować swoje cele.
Z życzeniami wielu sukcesów osiągniętych teraz, zamiast później.
Michał Jankowiak
Jesteś zainteresowany zdobyciem takiej wiedzy? Takich umiejętności? Zobacz tu.
--
Artelis.pl - Przedruk artykułów. Dziennikarstwo Obywatelskie
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
7 prostych sposobów na podrasowanie Twojego CV
Po pierwsze: będę się zdrowo odżywiać
Zabytki w Warszawie
Czy seriale sÄ… dla mniej inteligentnych?
Miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w Grud